Petek temizleme işlemlerinin tam anlamıyla gerçekleşmesi için basınçlı sıcak ve ilaçlı su, tesisattan ayrılmış peteklere makineyle çift yönlü basılarak yapılmaktadır. Petek temizleme kalorifer sisteminizin iki yıl boyunca verimli çalışarak iyi ısıtmasını ve doğalgaz kombisinin daha az arıza yaparak uzun ömürlü olmasını sağlar.

Çift yönlü petek temizleme

Doğalgaz kalorifer petekleri içinde zamanla sıcak suyun rahatça dolaşımını engelleyecek, paslı döküntülerden oluşan bir çamur oluşur. Bu çamurumsu birikim kalorifer peteğinin içindeki kanalları tıkayarak, sıcak suyun üzerindeki ısıyı peteklere tamamen bırakamadan peteği terk etmesine yol açar. Bu sebeple eskisi gibi iyi ısınmama sorunları da başlamış olur. Çözüm için kombinin ısısını artırma yoluna gidilse de fazla etkili olmayacağı gibi daha fazla doğalgaz faturası ödemenize sebep olur. Ayrıca tesisat yoluyla kombiye gidebilecek çamur parçacıklarının arızaya yol açabilecekleri de unutulmamalıdır.

Çift taraflı petek temizliği

İyi ısınamadığınızı farkettiğinizde bunun sebebinin petekler olup olmadığını çoğu zaman elinizle kontrol ederek de anlayabilirsiniz. Petek çamuruyla kısmen tıkalı bir radyatör peteği üzerinde elinizi gezdirdiğinizde soğuk bölgeler hissedebilirsiniz. Bu durumda kalorifer sisteminizin ilk kurulduğu günlerde olduğu gibi iyi ısıtması içim tek çare çift yönlü petek temizleme yaptırmanızdır. Çift taraflı petek temizliğinde basınçlı sıcak su makinesi ilaçlı suyu petek içine her iki taraftan da basarak tam anlamıyla mükemmel bir temizlik yapılmaktadır. Oysa tek taraflı petek yıkamada çamur parçacıkları tek yönden gelen basınçlı suyun etkisiyle ters köşelerde ve kaynak noktalarında birikerek petek içinde kalmaktadırlar. Kısaca tercihinizi iki yönlü petek temizliğinden yana kullanırsanız daha kaliteli temizlik yaptırmış olursunuz.

İki taraflı petek temizliği

Doğalgaz kalorifer sisteminizin verimli çalışarak iyi ısıtması ve kombinin daha az arıza yaparak uzun ömürlü olması için iki yılda bir defa mutlaka çift yönlü petek temizliği yaptırınız.

VERA TESİSAT iki taraflı petek temizliği işlemini, tecrübesinin yanında gelişmiş cihazları ve kimyasalları kullanarak olması gerektiği gibi yapmaktadır. Kışı sıcacık geçirmek için iki yılda bir defa, sonbahar aylarına girmeden mutlaka petek temizliği yaptırınız. Petek temizliğiyle ilgili merak ettiğiniz konular için lütfen bizi arayınız.

Whatsapp Ara Tıkla Ara